urlop

Temat miesiąca - Urlopy

Urlop - morze, plaża, zabytki, wspinanie się po skałkach? Urlop - remont mieszkania, praca na działce, przygotowanie się do egzaminu? Urlop - urodzenie i wychowanie dziecka, kilkumiesięczny wyjazd za granicę, ślub?

Jaki czeka Ciebie w najbliższym czasie? Co dla Ciebie oznacza urlop? Czy już wiesz, jak wykorzystasz w tym roku swoje wolne dni?

Jesli jeszcze nie, koniecznie zapoznaj się z naszym raportem o urlopach! Dowiesz się, ile przysługuje Ci urlopu wypoczynkowego, czy masz prawo do urlopu okolicznościowego, czy masz szansę na urlop bezpłatny, kiedy możesz wziąć "urlop na żądanie". Sprawdzisz, kiedy warto brać urlop, żeby wypocząć, a nie wykorzystać wszystkich wolnych dni!

Wszystko, co trzeba wiedzieć o urlopach, znajdziesz tutaj. Zanim zaczniesz wypoczywać - przeczytaj!

 

URLOP WYPOCZYNKOWY

Zaplanuj urlop!

Urlop można wziąć jednorazowo w całości, rozdzielić na kilka mniejszych części, wybrać 10 dni pod rząd a potem brać tylko piątki przedłużające weekendy... Możliwości jest dużo. Ale im szybciej zaplanujesz swoje wolne, tym większa szansa, że ubiegniesz kolegę z działu lub przełozonego, który akurat w tym samym czasie wymarzył sobie wakacje...
» To ostatnia chwila na sprawdzenie, kiedy szczególnie warto wziąć urlop!

Ale zanim zaplanujesz wykorzystanie całego przysługującego Ci urlopu, sprawdź, co kodeks pracy mówi na ten temat. Nie możesz np. wziąć 20 poniedziałków pod rząd.
» Dlaczego???

Wezwanie z urlopu

"Wracaj z urlopu, praca czeka!" - spotkać to może każdego. Czy trzeba słuchać szefa?

Urlop a staż pracy

Urlop to przywilej, którego nie można się zrzec. Jeśli pracownik nie idzie na urlop, konsekwecje ponosi pracodawca. Ale rzadko się zdarza, żeby dochodziło na tym tle do konfliktów. Częściej - pracownik chce, a pracodawca nie puszcza...
» Jak długo na wczasach?

Dopiero zaczynasz pracę? Wstrzymaj się z planami wyjazdowymi!
» Dlaczego???

Urlop a nowa praca

Zmieniasz pracę? Sprawdź, czy ma to wpływ na Twój urlop!
» Nie daj się zaskoczyć!

Pracodawca zwykle stara się, żebyś swój zaległy urlop wykorzystał w okresie wypowiedzenia - dzięki temu nie musi wypłacać Ci ekwiwalentu urlopowego. Ale nie zawsze musi to pasować i Tobie.
» Wymuś ekwiwalent!

Kalkulatory urlopowe

Na pewno wiesz, czy przysługuje Ci 20 czy 26 dni wolnych w ciągu roku. I na pewno potrafisz sam obliczyć, ile wolnych dni Ci jeszcze zostało. Ale czy wiesz, ile jeszcze urlopowych dni przez Tobą? Czy wiesz, ile czasu możesz się lenić, zwiedzać lub... dorabiać?
» Sprawdź teraz!

Zastanawiałe(a)ś się, czy masz jeszcze szansę na urlop w tym roku? Czy szef podpisze wniosek urlopowy? Dostaniesz urlop czy nie?
»Sprawdź!

FAQ

Sprawdź, o co pytali nas nasi Czytelnicy! Może też masz podobne problemy? Przejrzyj liste najczęściej zadawanych pytań!

Inne urlopy

Gdy pojawia się dziecko...

Prawo do urlopu macierzyńskiego ma i matka, i ojciec. Do wychowawczego - też.

Urlop bezpłatny

Nie wystarcza Ci urlop płatny? Zwróć się do pracodawcy o wolne bez wynagrodzenia!

Na okoliczność...

Bierzesz ślub? Zmarł ktoś bliski? Chcesz oddać nerkę? Przysługują Ci dodatkowe wolne dni. Pełnopłatne