Zamów CV i list »

praca, oferty pracy

Potrzebujesz CV i listu motywacyjnego? Zawodowi rekruterzy mogą przygotować dla Ciebie te dokumenty.
Zamów CV i list motywacyjny »

Grzegorz Kosson - ekspert ds. managerskiej marki osobistej


praca, oferty pracy

www.zniszczkonwencje.pl

słowa kluczowe:
marka, branding, marka osobista, zniszcz konwencje

myśl przewodnia związana z książkami:
Książki otwierają nowy świat. Dają przykłady. Pokazują, że wszystko jest możliwe i nie ma ograniczeń w ludzkiej kreatywności.

moje naj-książki:
Szczerze przyznaję - jestem człowiekiem książek. Dzięki temu czuję się swobodnie w świecie idei i marek. Bez znajomości kultury, mitów, teorii, koncepcji i różnych punktów widzenia patrzyłbym na reklamę np. telefonii komórkowej i widział w niej jedynie skoczne, kolorowe obrazki. Albo analizując rynek jedzenia poza domem, nie odnosił tego do roli jaką pełniło jedzenie w renesansie lub antycznej Grecji.
To, że pracuję z markami, zawdzięczam dwóm osobom - Jarkowi Filipkowi z firmy Codes Consulting oraz Davidovi Aakerowi i jego książce "Building Strong Brands". Jarek po przyjęciu mnie do pracy wręczył Aakera i kazał go szybko przeczytać. Dziś wiem, że moje życie wyglądałoby inaczej, gdyby nie ta książka. To ona wprowadziła mnie w branding.

David Aaker, "Building Strong Brands"

To najważniejsza książka o brandingu. Gdy jej pierwsze wydanie ukazało się na rynku w 1996 roku zapoczątkowało przełom w myśleniu o marce. Od niej zaczęło się traktowanie marki jako złożonego bytu, myślenie w kategoriach wartości marki, osobowości, a nie tylko jako reklamy i promowaniu logo. Jeśli poważnie myślisz o swojej marce, to musisz to przeczytać.

Andy Milligan, Shaun Smith , "Uncommon practice - People who deliver a great brand experience"

Za każdą marką stoją ludzie. Książka przedstawia ludzi tworzących kulturę wspaniałych organizacji. Pracownicy są tym elementem przewagi konkurencyjnej, który jest najtrudniej skopiować. Jak wpisać to co jest dla nas ważne w codzienne działanie skierowane do wszystkich grup interesariuszy? Ta książka ci w tym pomoże.

Bernd Schmitt, "Experiantial marketing - How to get costumers to sense, feel, think, act, relate"

To książka, bez której nie powstałby marketing doświadczeń. Opisuje jak uczynić z marki wielowymiarowy byt działający na wszystkie zmysły. Kiedyś znajomy z agencji eventowej poprosił mnie o napisanie biznesplanu. Nigdy tego nie robiłem, ale pomyślałem sobie czemu nie? Na pierwszym spotkaniu chciałem zorientować się jaki profil ma jego agencja. Długo słuchałem jak mówi szukając tego jednego jedynego pojęcia, które by to elegancko podsumowywało i nagle olśniło mnie. "Ty starasz się działać na wszystkie zmysły i stosujesz marketing doświadczeń". "Nigdy tak o sobie nie myślałem, ale masz rację..." odpowiedział. W tej samej chwili biznesplan był gotowy.

Richard Branson, "Losing my Virginity"

Kupiłem tę książkę po drodze na lotnisko w Londynie. Nie zmieściła mi się już do walizki, więc schowałem ją do kieszeni kurtki. Na lotnisku spędziłem prawie cały dzień. Samolot do Polski miał ośmiogodzinne opóźnienie. Po jakimś czasie ochłonąłem z nerwów. Znalazłem sobie wygodny fotel na lotnisku i zacząłem czytać. Wtedy przestałem się martwić opóźnieniem samolotu. Ta książka porwała mnie. Lądując w Warszawie zaczynałem ostatni rozdział. Uwielbiam Bransona i Virgin. Ta książka pozwoliła mi zrozumieć Bransona, jego motywację i sposób działania. Sprawiła, że zajął ważne miejsce w galerii moich bohaterów.

Konstandinos Kawafis, "Wiersze Zebrane"

Książka-prezent od mojej narzeczonej, a dziś żony Małgosi. Książka szczególna. Tak jak niezwykły jest Kawafis. Podróż do świata antycznej Aleksandrii pozwala oderwać się od codzienności, goniących terminów, prezentacji i przetargów. Chociaż raz wykorzystałem ją w pracy - gdy temat przetargu i marka była bliska poezji Kawafisa włączyłem jeden z jego wierszy do prezentacji. Klient na początku bardzo się zdziwił, a gdy po krótkotrwałej ciszy zrozumiał przesłanie, wiersz bardzo się spodobał.
Kawafis (tak jak każda marka) stworzył kompletny świat tematów, bohaterów, łączących je relacji. Poszerza pola wyobraźni, a jednocześnie dotyka ważnego nerwu - wieczności i upływu czasu. Relaks, a jednocześnie ważna zaduma nad upływem czasu. Ulubiony poeta Herberta. I mój.