Spedytor

2005-11-09

- Wymagano komunikatywności, gdyż praca ta polega na stałym kontakcie z klientami. Niezbędnym warunkiem była ponadto znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym - mówi Łukasz Darka, spedytor w Hellmann Worldwide Logistics

Jako spedytor w dziale spedycji międzynarodowej jestem odpowiedzialny za transakcje na obszarze Unii Europejskiej. Mniej więcej na dwa dni przed przyjazdem transportu z zagranicy otrzymuję od zagranicznego partnera informację o jego ilości, wadze, warunkach odbioru i czasami o wartości, a także o tym, kto jest nadawcą i odbiorcą oraz skąd i dokąd przesyłka ma dotrzeć. Moim zadaniem jest sprawne zorganizowanie wszystkich dostaw. Dział spedycji międzynarodowej zleca dystrybucję z naszych magazynów działowi spedycji krajowej. Jestem odpowiedzialny za zarządzanie rozładunkiem i dystrybucją po Polsce. Oczywiście kontaktuję się na bieżąco z naszymi zagranicznymi partnerami.

Do firmy trafiłem poprzez praktyki. Kiedy dowiedziałem się, że Hellmann Worldwide Logistics umożliwia studentom odbycie trzymiesięcznego stażu, zdecydowałem się spróbować. Praktyka była zresztą wymagana na moich studiach (stosunki międzynarodowe). Po zakończeniu stażu zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną – okazało się, że spodobałem się pracodawcom i chcieli kontynuować ze mną współpracę.

Nie miałem żadnego doświadczenia zawodowego, ale Hellmann był gotowy zainwestować w odpowiednie przygotowanie pracownika. Wymagano za to komunikatywności, gdyż praca ta polega na stałym kontakcie z klientami. Niezbędnym warunkiem była ponadto znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym. Drugi język – w moim przypadku rosyjski – był dodatkowym atutem. Pomyślnie przeszedłem rekrutację i w lipcu 2004 r. zostałem zatrudniony na okres próbny na stanowisku asystenta spedytora.

W ciągu pierwszych trzech tygodni musiałem zapoznać się ze środowiskiem pracy – procedurami związanymi z importem i eksportem, uczyłem się obsługiwać konkretne programy itp. Podczas okresu próbnego przyglądano się wynikom mojej pracy i wkrótce zaproponowano mi umowę na czas nieokreślony na stanowisku spedytora. 

Oprócz początkowego wdrożenia w zawód spedytora, brałem również udział w różnych szkoleniach, zarówno typowo branżowych, dotyczących np. spedycji międzynarodowej, jak i bardziej ogólnych – np. z systemów jakości ISO.

 

 praca, oferty pracySprawdź oferty pracy dla Spedytora