Oferty pracy wybrane dla Ciebie

Załóż bezpłatne konto na Pracuj.pl, aby otrzymywać oferty pracy dopasowane do Twoich preferencji zawodowych.

Praca w państwie:

praca, oferty pracy

Dania

Praca w Danii

Dania po upływie dwuletniego okresu przejściowego nie otworzyła w pełni swojego rynku pracy dla obywateli nowych państw UE. Łatwiej natomiast uzyskać pozwolenie na pracę, jeśli ofertę zatrudnienia złoży firma, która przyłączyła się do układów zbiorowych pracy.

 

OKRES PRZEŚCIOWY: do 2009 z możliwością przedłużenia do 2011

PŁACA: średnia od 166 do 280 DKK za godzinę

DŁUGOŚĆ URLOPU PŁATNEGO: 5 tygodni

DŁUGOŚĆ TYGODNIA PRACY: 37-godzinny tydzień pracy

Job Alert

Ustaw powiadomienia o nowych ofertach pracy na Twoją skrzynkę e-mail lub osobisty kanał RSS.

praca, oferty pracy Powiadomienia e-mail

praca, oferty pracy Kanał RSS

Tłumaczenia CV i LM

Chcesz przetłumaczyć CV i list motywacyjny? Skorzystaj z usług ekspertów od rekrutacji z serwisu ArchitekciKariery.pl.

 

Przed wyjazdem

Zanim wyjedziesz, czyli jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicą.

Praca poza Unią - dowiedz się jak znaleźć pracę w Ameryce, Azji lub krajach arabskich.

Pobyt w Danii

  • Obywatele nowych państw członkowskich mają możliwość poszukiwania pracy w Danii przez 6 miesięcy, jednakże gdy pobyt przekracza trzy miesiące, niezbędne jest uzyskania karty pobytu obywatela UE. Należy ubiegać się o nią w urzędzie Statsamtu (http://www.statsamt.dk/). Należy udokumentować posiadanie środków na utrzymanie się przez ten czas.
  • Można zarejestrować się w duńskim urzędzie pracy (Arbejdsformidlingen – http://www.af.dk/) jako osoba poszukująca pracy.
  • Karta pobytu jest wysyłana osobie podejmującej pracę, jeżeli zarejestruje się ona w urzędzie statystycznym (Folkeregister). Uzyskuje się wówczas numer do celów ubezpieczenia społecznego (numer CPR). Jest on niezbędny np. przy korzystaniu z publicznej opieki zdrowotnej.
  • Obywatele nowych krajów UE nieprzerwanie i legalnie zatrudnieni w Danii przez 12 miesięcy, mogą ubiegać się o pozwolenie na pobyt na 4 lata (o ile mają ofertę pracy na minimum kolejne 12 m-cy).

Praca w Danii

  • Obywatele Polski, mogą otrzymać pozwolenie na pracę i pobyt, pod warunkiem, że otrzymają oni w Danii pracę na pełny etat lub przepracują nie mniej niż 30 godzin tygodniowo. Kwestię tą reguluje zbiorowy układ pracy.
  • Osoby starające się o pracę w Danii nie mogą jej podjąć zanim nie otrzymają pozwolenia na pobyt wydanego przez Duński Urząd Imigracyjny (http://www.udlst.dk/).
  • Pozwolenia na pobyt są wydawane przeważnie na okres nie dłuższy niż 1 rok lub na okres obowiązywania kontraktu. W wyjątkowych sytuacjach, na przykład, jeżeli brak jest umowy o pracę, przypadek taki może zostać rozpatrzony przez lokalne władze.
  • W odniesieniu do polskich pracowników wniosek o przyznanie prawa pobytu i pracy składany jest w ambasadzie duńskiej w Warszawie, ul. Rakowiecka 19, wawamb@um.dk przed przyjazdem do Danii lub bezpośrednio w Urzędzie Imigracyjnym w Danii, a także w lokalnym biurze Policji.
  • Wniosek winien zawierać, poza paszportem i fotografią, kopię kontraktu lub umowy, informację na temat warunków płacowych i socjalnych, miejsca i godzin pracy oraz dokładny opis wykonywanej w Danii usługi.
  • Po zmianie zasad dotyczących tymczasowego zatrudnienia, pracodawcy duńscy mogą otrzymać zaoczną zgodę na zatrudnienie obywatela polskiego, co oznacza możliwość zatrudnienia pracownika w czasie oczekiwania na pozwolenie na pracę.

Serwisy rekrutacyjne