Oferty pracy wybrane dla Ciebie

Załóż bezpłatne konto na Pracuj.pl, aby otrzymywać oferty pracy dopasowane do Twoich preferencji zawodowych.

Praca w państwie:

praca, oferty pracy

Niemcy

Praca w Niemczech

W Niemczech obowiązuje okres przejściowy i jest to jedno z państw, gdzie najtrudniej uzyskać pozwolenie na pracę. Jednak od 1 stycznia 2005 r. obowiązuje nowa Ustawa obejmująca całokształt przepisów tworzących nowe zasady prawa pobytu obywateli UE i cudzoziemców przebywających i przybywających do RFN.

Ponadto dzięki międzypaństwowym umowom dwustronnym każdego roku tysiące Polaków mają możliwość wyjazdu do legalnej pracy. Można też stosunkowo łatwo wyjechać do pracy sezonowej, oferty niemieckich pracodawców często pojawiają się w polskich urzędach pracy.

Ze względu na brak własnych specjalistów, niemiecki rząd 1 listopada 2007 roku zniósł ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla inżynierów, specjalistów od budowy maszyn, budowy pojazdów oraz elektrotechniki.

 

OKRES PRZEŚCIOWY: do 2011

MINIMALNA PŁACA: Stawki godzinowe pracowników w poszczególnych branżach gospodarki regulują układy taryfowe, corocznie negocjowane pomiędzy centralami związków zawodowych, a związkami pracodawców. Określają one minimalne stawki wynagrodzenia, jakie pracodawca jest zobowiązany wypłacać pracownikom. Powszechna płaca minimalna w Niemczech nie istnieje.

DŁUGOŚĆ URLOPU PŁATNEGO: 24 dni, urlop przyługuje po przepracowaniu 6 miesięcy

DŁUGOŚĆ TYGODNIA PRACY: 39 godzin

Job Alert

Ustaw powiadomienia o nowych ofertach pracy na Twoją skrzynkę e-mail lub osobisty kanał RSS.

praca, oferty pracy Powiadomienia e-mail

praca, oferty pracy Kanał RSS

Tłumaczenia CV i LM

Chcesz przetłumaczyć CV i list motywacyjny? Skorzystaj z usług ekspertów od rekrutacji z serwisu ArchitekciKariery.pl.

 

Przed wyjazdem

Zanim wyjedziesz, czyli jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicą.

Praca poza Unią - dowiedz się jak znaleźć pracę w Ameryce, Azji lub krajach arabskich.

Pobyt w Niemczech

 • Z racji obowiązywania ustawy o swobodnym przepływie w UE, nie jest wymagane zezwolenie na legalny pobyt w Niemczech.
 • Urzędy ds. obcokrajowców wydają obywatelom Polski automatycznie wspólnotowe zaświadczenie o prawie do pobytu. Zasady, na mocy których wydaje się pozwolenie na pracę można znaleźć, obok dalszych informacji, w okólniku 7 dotyczącym zatrudniania obcokrajowców w Niemczech, który
  znajduje się na stronie internetowej: http://www.arbeitsagentur.de/Service von A bis Z/Vermittlung/Ausländerbeschäftigung
 • Pobyt powyżej 7 dni podlega obowiązkowi meldunkowemu. Fakt ten należy zgłosić we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie meldunkowym (np. Bürgeramt, Ordnungsamt, Einwohnermeldeamt). Obowiązek meldunkowy dotyczy każdego niezależnie od celu pobytu (szczególnie, jeśli rejestruje się w Niemczech działalność gospodarczą).
 • Jeśli długość pobytu przekracza 3 miesiące, przy zameldowaniu otrzymuje się zaświadczenie zastępujące dotychczasowe potwierdzenie prawa pobytu - Aufenthaltserlaubnis-EU.
 • W przypadku pobytu w RFN w celu wykonywania pracy konieczne jest przed jej podjęciem uzyskanie zgody właściwej Agencji ds. Pracy (Arbeitsagentur).

Praca w Niemczech

 • Podjęcie pracy w Niemczech musi być poprzedzone uzyskaniem formalnego pozwolenia (Arbeitserlaubnis EU). Jest ono zazwyczaj wydawane na czas określony przez Agencje ds. Pracy.
 • Osoby, które przepracowały w Niemczech legalnie, na podstawie zezwolenia, bez przerwy, 12 miesięcy i w tym czasie miały miejsce pobytu w Niemczech, mogą wnioskować o nieograniczony dostęp do otwartego rynku pracy.
 • Od 1 maja 2004 obywatele nowych państw UE mają pierwszeństwo w uzyskiwaniu pozwoleń na pracę przed obywatelami z krajów nie będących członkami UE.
 • Wydanie pozwolenia na pracę poprzedza tzw. badanie rynku lokalnego.