Oferty pracy wybrane dla Ciebie

Załóż bezpłatne konto na Pracuj.pl, aby otrzymywać oferty pracy dopasowane do Twoich preferencji zawodowych.

Praca w państwie:

praca, oferty pracy

Norwegia

Praca w Norwegii

Osoby poszukujące pracy muszą posiadać pozwolenie na pobyt z uprawnieniem do podjęcia pracy. Oferta zatrudnienia, którą trzeba przedstawić ubiegając się o pozwolenie, musi dotyczyć pracy w pełnym wymiarze godzin.

O pozwolenie można ubiegać się zarówno w Polsce (przez norweską ambasadę), jak i na miejscu, składając wniosek na policji. W przypadku wątpliwości dokumenty trafiają do Norweskiego Urzędu Imigracyjnego (Utlendingsdirektoratet - UDI).

Wniosek o pozwolenie na pobyt z uprawnieniem do podjęcia pracy może złożyć również pracodawca, o ile ma upoważnienie pracownika. Formularze można znaleźć na stronach internetowych UDI.

 

OKRES PRZEJŚCIOWY: do 2009 r. z możliwością przedłużenia

MINIMALNA PŁACA: W Norwegii nie obowiązują minimalne ustawowe stawki wynagrodzenia; w zależnoci od sektora można zarobić od 90 do 130 NOK za godzinę.

DŁUGOŚĆ URLOPU PŁATNEGO: 25 dni, z tym, że soboty liczą się także jako dni robocze, chociaż normalnie są wolne od pracy.

MIEJSCA PRACY: budownictwo, sprzedaż, IT.

Job Alert

Ustaw powiadomienia o nowych ofertach pracy na Twoją skrzynkę e-mail lub osobisty kanał RSS.

praca, oferty pracy Powiadomienia e-mail

praca, oferty pracy Kanał RSS

Tłumaczenia CV i LM

Chcesz przetłumaczyć CV i list motywacyjny? Skorzystaj z usług ekspertów od rekrutacji z serwisu ArchitekciKariery.pl.

 

Przed wyjazdem

Zanim wyjedziesz, czyli jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicą.

Praca poza Unią - dowiedz się jak znaleźć pracę w Ameryce, Azji lub krajach arabskich.

Pobyt w Norwegii

  • Na terenie Norwegii można przebywać bez pozwolenia 3 miesiące lub w przypadku zarejestrowania się w urzędzie pracy (Aetat) jako osoba poszukująca pracy - 6 miesięcy.
  • Zgodnie z regulacjami UE/EOG zezwolenie na pracę nie stanowi podstawy wydania zezwolenia na osiedlenie się. O zezwolenie takie należy ubiegać się w Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregisteret).

Praca w Norwegii

  • Podjęcie pracy w Norwegii wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia na pobyt z prawem podjęcia pracy.
  • O pozwolenie na pracę należy ubiegać się na policji lub jeszcze w Polsce, w norweskiej placówce dyplomatycznej. W imieniu pracownika może to także zrobić przyszły pracodawca (odbiór możliwy jest tylko osobiście).
  • Warunkiem ubiegania się o pozwolenie na pobyt jest posiadanie oferty pracy w formie umowy lub poświadczenia zatrudnienia. Oba dokumenty powinny zawierać wysokość płacy i opisywać warunki pracy (zgodne z norweskimi przepisami).
  • Wymagane dokumenty: wypełniony formularz (do ściągnięcia ze strony http://www.udi.no/), zdjęcie, poświadczenie zatrudnienia lub umowa o pracę (podpisane przez pracownika i pracodawcę). Należy też przedłożyć dokument tożsamości. Wniosek składany przez pracodawcę wymaga dodatkowo upoważnienia od pracownika i kopii jego paszportu.
  • Pracę można podjąć dopiero po uzyskaniu pozwolenia.

Podatki w Norwegii

  • Po uzyskaniu pracy w Norwegii konieczne jest zarejestrowanie się w urzędzie podatkowym ("skattekort" - http://www.skatteetaten.no/). Należy skontaktować się z najbliższym urzędem podatkowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania.

Serwisy rekrutacyjne