Zleć tłumaczenie CV

"Fatal error!" Brr... Jeśli pojawi się w Twoim CV, możesz zmarnować szansę na rewelacyjną posadę.

Nie daj się oszukać!


Boisz się wyjechać do pracy za granicę "w ciemno"? Wolisz znaleźć pracodawcę będąc jeszcze w Polsce i nie martwić się o formalności na miejscu? To dobrze, ale przeczytaj, jak rozpoznać nieuczciwego pośrednika pracy i jak bezpiecznie wyjechać do pracy.

Brak Ci czasu na szukanie zagranicznego pracodawcy na własną rękę, za pośrednictwem publicznych służb zatrudnienia i wolisz, żeby zrobiła to za Ciebie wyspecjalizowana agencja. Nie myśl jednak, że wystarczy zapłacić określoną kwotę, agencja zajmie się "resztą", a Ty pojedziesz prosto do wymarzonej pracy.

W Polsce działa wiele agencji, które posiadają uprawnienia do wysyłania obywateli polskich do pracy u pracodawcy zagranicznego. Nie raz już zdarzyło się, że na ogromnym popycie na pracę i naiwności szukających postanowili zarobić nieuczciwi "przedsiębiorcy".

W 2004 r. na 143 skontrolowane agencje prowadzące pośrednictwo pracy, aż 66 działało nielegalnie - w tym 44 placówki prowadzące pośrednictwo do pracy za granicą. Zanim zdecydujesz się skorzystać z usług niepublicznego pośrednika, sprawdź dokładnie, czy działa on zgodnie z prawem.

Ostrożnym trzeba być nawet korzystając z usług publicznych służb zatrudnienia - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podaje, że zdarza się, że nielegalni pośrednicy, chcąc uwiarygodnić swoją ofertę, angażują w proces rekrutacji publiczne służby zatrudnienia.

Agencja z certyfikatem

Pierwsze, co powinieneś/powinnaś zrobić przed skorzystaniem z usług agencji pośrednictwa pracy, to sprawdzenie, czy działa legalnie. Agencja działa zgodnie z prawem, o ile figuruje w rejestrze agencji zatrudnienia.

Wpis taki musi być potwierdzony certyfikatem Ministra Gospodarki (jeśli dokonano go do 31.10.2005 r.) lub Marszałka Województwa (jeśli wpisu dokonano później). Najprościej sprawdzić to na stronie www.kraz.praca.gov.pl, na stronach urzędów pracy, a także telefonicznie lub pisemnie.

Ale przeprowadzenie prywatnego "wywiadu" nie zaszkodzi. Nie bój się zadawać pytań - czy agencja ma umowę z zagranicznym pracodawcą, ile osób wysłała już za granicę, a nawet poproś o telefony kontaktowe - zarówno do pracodawców, jak i pracowników korzystających z usług biura.

Warto też zwrócić uwagę, w jaki sposób agencja pośrednictwa się reklamuje - jeśli unika podania adresu, zrezygnuj z jej usług. Ministerstwo radzi również, by sprawdzić, jak długo pośrednik figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Ostrożnie z płaceniem

Podstawowa zasada, o której należy pamiętać: polski pośrednik nie ma prawa pobierać opłat za załatwienie pracy. Opłaty - owszem, mogą być pobierane przez agencje - ale nie za pośrednictwo jako takie.

Agencja pobiera opłaty w związku z kosztami, jakie ponosi skierowując Cię do pracy za granicą. W umowie, którą z Tobą podpisuje (patrz niżej), musi jednak wyszczególnić, w jakiej wysokości i za co będą te opłaty pobierane. Mogą one np. dotyczyć: Twojego przejazdu za granicę, opłat wizowych, tłumaczenia dokumentów, czy ubezpieczenia.

Jeżeli jednak usłyszysz, że powinieneś/powinnaś zapłacić za rekrutację - samo wyszukanie i wskazanie zagranicznego pracodawcy - koszty wysyłki dokumentów lub zostaniesz poproszony(a) o jakiekolwiek zaliczki, przedpłaty czy kaucje - powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia.

Pobieranie jakichkolwiek opłat niewyszczególnionych w umowie jest nielegalne. Może się np. okazać, że Twoje pieniądze spłyną na konto oszusta. MPiPS przestrzega też przed płaceniem za wynajem mieszkania przed wyjazdem.

Bez umowy ani rusz

Agencja pośrednictwa kierująca do pracy za granicą ma obowiązek zawarcia umowy z osobą kierowaną do pracy oraz z pracodawcą, do którego pracownik jedzie. Jeśli więc agencja znajdzie Ci pracę za granicą, dopilnuj wszelkich formalności.

Sprawdź, czy została podpisana umowa między agencją a Twoim przyszłym pracodawcą. Nigdy też nie wyjeżdżaj bez Twojej umowy z agencją w ręku. Powinna ona dokładnie określać, u kogo podejmiesz pracę, na jakich warunkach, wysokość Twojego wynagrodzenia, należne świadczenia itp. (przeczytaj Co musi zawierać umowa o pracę zawarta z agencją pośrednictwa pracy?).

Nie wierz, jeśli agencja wysyła Cię za granicę i każe zgłosić się do jakiejś lokalnej agencji pośrednictwa pracy. Polski pośrednik nie ma prawa tego robić.

Sprawdź dokładnie, czy podpisywana przez Ciebie umowa jest skonstruowana zgodnie z prawem. I czy jest dla Ciebie korzystna. Może się okazać, że agencja organizuje przejazd po wyższych kosztach, niż mógłbyś/mogłabyś zapłacić organizując przejazd we własnym zakresie.

Jeśli jednak przyjmiesz warunki agencji i podpiszesz umowę, będzie ona wiążąca. Na nic zdadzą się później pretensje o wysoki koszt przejazdu. Nie podpisuj więc niczego pochopnie. Każda agencja będzie Cię przekonywać, że oferuje świetne warunki, ale przemyśl wszystko dwa razy.