Klikając w przycisk „Aplikuj”, „Aplikuj teraz” lub w inny sposób wysyłając zgłoszenie rekrutacyjne do AETN Poland Sp. z o.o. z siedzibą w: ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa (Pracodawca - administrator danych), zgadzasz się na przetwarzanie przez Pracodawcę Twoich danych osobowych zawartych w zgłoszeniu rekrutacyjnym, w celu prowadzenia rekrutacji na stanowisko wskazane w ogłoszeniu. W każdym czasie możesz cofnąć zgodę kontaktując się z nami pod adresem e-mail: [email protected]
Pełną informację odnośnie przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz
Oferta z szybkim aplikowaniem
co to?

Accounts Receivable Specialist

AETN Poland Sp. z o.o.

  • Warszawa

    Warszawa, mazowieckie
  • ważna jeszcze 14 dni
    do: 05 lis 2021
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular)
  • praca hybrydowa
  • rekrutacja zdalna

Twój zakres obowiązków

  • Credit control

  • Cash collection

  • Customer master data maintenance

  • Liaising with clients and sales agents on resolving reporting, invoicing and WHT related queries

  • Preparation of forecasts and financial reports and analysis

  • Providing support to finance department in Poland and UK in accounting processes

Nasze wymagania

  • Fluent English is a must, due to everyday close cooperation with foreign clients as well as finance department in the UK

  • Fluent Polish

  • Good knowledge of MS Office

  • Ability to work individually as well as a part of a team.

  • Attention to details

  • Analytical acumen

  • University degree in Accounting or Finance will be an asset

  • Experience in accounting will be an asset

To oferujemy

  • Employment contract

  • Challenging work in an international, dynamically growing company

  • Work in an office located in the Centre of Warsaw

  • Remote work opportunities

  • Private medical care after probation period

  • Friendly and inspiring working atmosphere

O nas

We are in the business of telling stories. They may be stories about real people or made-up people, but our true talent is imagining, finding, cultivating and bringing to life the most entertaining parts of the human experience.

A+E NETWORKS Poland run a family of global TV brands broadcasting in Poland and CEE. Our channels include HISTORY, HISTORY2, Lifetime, Crime+Investigation. We are an ambitious and creative team who strive to build strong brands for our territories, whilst working closely with the Head Office in New York.

Our work environment appeals to self motivated and flexible thinkers who are great collaborators and always strive to discover what is next creatively. We are customer focused and sustain and build a diverse range of programme brands from Vikings and Opowiem Ci o zbrodni and Złoto Bałtyku.

A+E Networks Poland foster an open and creative approach which is helping us to deliver ground breaking work.