Oferta pracy

Pracodawca zakończył zbieranie zgłoszeń na tę ofertę

Aktualne oferty pracodawcy

AP & AR Team Leader

Devire

  • Warszawa

    Warszawa, mazowieckie
  • ogłoszenie wygasło 2 miesiące temu
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • kierownik / koordynator
  • praca zdalna

Rekrutujemy dla

We are currently looking for a AP & AR Team Leader for our international client from IT industry.

Twój zakres obowiązków

  • Line Management of the Subledger Competence Team

  • Responsibility for processing of intercompany invoices between EMEA entities, and from EMEA to other regions globally

  • Reconciliation of monthly intercompany balances and resolving out-of-balances in partnership with the EMEA Finance teams

  • Act as a contact point within the EMEA Finance team for Intercompany transactions

  • Active involvement in the full AR/AP process and related banking processes

  • Meeting deadlines as set by the EMEA Finance team, and ensuring that transactions ae posted promptly and accurately

  • Assisting with statutory audits relating to subledger team activity

  • Assisting with the preparation of VAT returns as required

  • Taking a lead role in identifying, evaluating and implementing improvements in the Subledger team activities and processes

Wymagania pracodawcy

  • At least 3 years’ management experience in AP/AR accounting.

  • Able to maintain strong and influential working relations with other members of the regional Finance team and business partners

  • Good IT application skills and experience.

  • Experience of using integrated accounting systems. Proficient in use of Excel.

  • Excellent written and spoken English with other languages also an advantage.

Pracodawca oferuje

  • Working in an international environment

  • Attractive salary

  • Stable employment contract of employment

  • Sports package and private health care

  • Group life insurance

  • Good working atmosphere

Devire

Devire to międzynarodowa firma specjalizująca się w usługach rekrutacji, outsourcingu i employer brandingu. Od ponad 30 lat reprezentujemy wiodących pracodawców na rynku europejskim, prowadząc kompleksowe projekty poszukiwań menedżerów i wyspecjalizowanej kadry, wdrażając najnowsze rozwiązania z obszaru usług IT oraz wspierając w budowaniu wizerunku pracodawcy z wyboru. Nasze biura zlokalizowane są w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach oraz Monachium, Frankfurcie, Pradze i Hradec Kralove.

Przewiń do profilu firmy