Logo Pracuj.pl

AR Treasury Accountant

Antal SSC/BPOO firmie

  • Gdańsk
    Gdańsk, pomorskie
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular), starszy specjalista (Senior)
  • praca hybrydowa
  • Praca od zaraz

Rekrutujemy dla

Do you want the opportunity to continuously learn new skills and develop in a supportive and dynamic environment? Our offer might be intrested for you.

For our client an international client we are looking for AR Treasury Accountant who will join growing Shared Service Center.

Twój zakres obowiązków

  • Perform of month end closing activities
  • Various activities within Accounts Receivables area
  • Monitor, analysis and reconciliation of factoring related bank accounts
  • Contact and cooperation with local financial departments
  • Implementation, management and maintenance of working capital finance program
  • Cash forecast and cash reports preparation
  • Support Operational Treasury team in day to day tasks

Wymagania pracodawcy

  • Experience in treasury/AR accounting
  • Good communication skills
  • Very good English
  • University degree in Finance, Economy or similar area
  • Experience in international environment
  • Problem analysis and solving, drive for results, attention to details
  • Organizational skills and accuracy
  • Knowledge of SAP system and Excel skills

Pracodawca oferuje

  • Hybrid work opportunities
  • Flexible hours
  • Medical care, sports card, life insurance
  • Non-corporate atmosphere
  • An organization culture based on trust
  • Trainings, knowledge sharing & experience gained by working with experts
  • Modern office located in the Center of Łódź
  • Team building meetings
  • Employee referral program

Benefity

  • dofinansowanie zajęć sportowych
  • prywatna opieka medyczna
  • dofinansowanie szkoleń i kursów
  • ubezpieczenie na życie
  • możliwość pracy zdalnej

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka obecna jest w 35 krajach, w Polsce działa od 1996 roku. Biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw z wszystkich sektorów gospodarki.

Zespół Antal SSC & BPO dedykowany jest procesom rekrutacji w centrach usług wspólnych oraz kompetencji technicznych lub menedżerskich, jak i projekty wolumenowe, polegające na budowaniu nowej struktury lub nowego zespołu w bardzo krótkim czasie. W skład dywizji Antal SSC & BPO wchodzą podzespoły specjalizujące się w rekrutacji na stanowiska: Finance & Accountancy, Banking Operations, Payroll/HR, Legal Operations, Customer Service / IT Helpdesk, Purchasing, Supply Chain.

AR Treasury Accountant, Gdańsk