Oferta pracy

Compensation and Benefits Specialist - global role

Antal SSC/BPO

  • Kraków

    Kraków, małopolskie
  • ogłoszenie wygasło ponad miesiąc temu
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • starszy specjalista (Senior)
  • praca zdalna
  • Praca od zaraz
  • rekrutacja zdalna
  • Робота для іноземців
    без польської

Twój zakres obowiązków

  • Providing compensation and benefits expertise, coaching and consulting-services and communicating overall global C&B strategy

  • Development of country-specific salary structures and facilitating global annual salary budget process by effectively analyzing market data and market trends

  • Preparing annual submission to global and local salary benchmark surveys with external providers

  • Driving the global annual merit review and annual variable compensation calculation and consulting and guiding HR Operations on the preparation and execution of these processes

  • Developing C&B policies related trainings

  • Perform salary benchmark analyses for internal equity and market competitiveness by researching external sources and preparing recommendations for HR community

  • Driving the Short-Term Incentive Plan process (STIP) by deploying the STIP framework into the organization

  • Facilitate and support all variable pay plans activities (GRIP, SIP, profit sharing)

  • Oversee global job profiles, work on global grading system simplification and ensure grading consistency across geographies and organization

  • Ensure appropriate job ranking, hierarchy, job title assignment and global grading calibration by performing job evaluations or re-evaluations (utilizing the Mercer Methodology and within global grading system governance)

  • Analyze inefficiencies in C&B processes and make recommendations for improvements

  • Identify, design and prepare ad-hoc Compensation reporting

  • Manage the overall global Recognition Framework and communication

Wymagania pracodawcy

  • At least 2 years of experience in market analysis, salary structure design, job evaluation, reward programs

  • Project management skills and ability to prioritize tasks in a dynamic environment

  • Proficiency in English, German will be a plus

  • Proven skills in Excel and preparing presentations

Pracodawca oferuje

  • The office is in Gdansk but we offer a fully remote job as well

  • Package of benefits: insurance, medical care, benefits platform, pre-paid lunch card, social fund, language classes, discount for company's products

  • Possibilities to develop and grow

  • Benefity

  • dofinansowanie zajęć sportowych

  • prywatna opieka medyczna

  • dofinansowanie szkoleń i kursów

  • ubezpieczenie na życie

  • możliwość pracy zdalnej

  • zniżki na firmowe produkty i usługi

  • opieka stomatologiczna

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka obecna jest w 35 krajach, w Polsce działa od 1996 roku. Biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw z wszystkich sektorów gospodarki.

Zespół Antal SSC & BPO dedykowany jest procesom rekrutacji w centrach usług wspólnych oraz kompetencji technicznych lub menedżerskich, jak i projekty wolumenowe, polegające na budowaniu nowej struktury lub nowego zespołu w bardzo krótkim czasie. W skład dywizji Antal SSC & BPO wchodzą podzespoły specjalizujące się w rekrutacji na stanowiska: Finance & Accountancy, Banking Operations, Payroll/HR, Legal Operations, Customer Service / IT Helpdesk, Purchasing, Supply Chain.

Przewiń do profilu firmy