Oferta pracy

Cyber Defense Incident Responder

Hitachi Energy Services Sp. z o.o.

  • Pawia 7, Stare Miasto, Kraków
    Kraków, małopolskie
  • ogłoszenie wygasło 3 miesiące temu
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular)
  • rekrutacja zdalna

Pawia 7

Stare Miasto

Kraków

Technologie, których używamy

Mile widziane

  • ServiceNow

  • Azure Security Center

O projekcie

Hitachi Energy is seeking a Cyber Defense Incident Responder. This role is responsible to drive all major cyber security incidents from evaluation to resolution. Oversee all aspects of incident management process from evaluation to resolution for major incidents from Escalation & notification perspective. Responsible for service delivery for major cyber security incidents.

Twój zakres obowiązków

  • Cyber Security Incident Response Process: Primary point of contact to drive security incidents. Interact with both technical and business stakeholders, establish, and maintain exchange of information. Responsible to drive incident response service delivery end-to-end, from evaluation to resolution/lessons learned.

  • Technical Incident handling: Drive the technical resolution of an incident end-to-end: Identify stakeholders, actively manage the exchange of information, perform escalations where necessary. Responsible for execution and close-out of assigned incidents.

  • Business interaction: Identify and manage necessary business involvement: Identify stakeholders, manage information exchange, prepare, and deliver reporting as needed. Provide business perspective to business stakeholders up to C-Level.

  • Security Operation: Interact with other CDC services to improve overall security posture: Develop and deliver recovery plans, Support risk analysis, lessons learned/improvement activities.

  • Continuous Improvement: Participate in the further development of the incident response service led by the CDC lead: Identify areas for improvement and support implementation.

  • Governance: Support PG IT Risk Management Processes & Services. Responsible for execution of actions for assigned tasks in IS processes according to agreed RACIs and specification.

Nasze wymagania

  • Minimum 5 years’ of experience in handling security incidents.

  • 3+ years’ experience in managing IT processes/technologies/projects.

  • Experience in the corporate level of large, global organizations.

  • Self-organized, ability to work in complex environment and to priorities efficiently under high workload.

  • Experience of working & managing vendors, 3rd parties' stakeholders.

  • Experience in Computer Networking Systems and security control mechanisms.

  • Good exposure to security tools like ServiceNow, Azure Security Center, Defender etc.

  • Experience to operate in an international environment; No travel required.

  • Experience in interacting with third party providers with internal teams to resolve & close security incidents.

  • Experience with relevant Frameworks and Security Standards (NIST, ISO, …)

  • Efficient communication both within the IS environment and to the Business level.

  • Relevant Information Security Certifications (CISSP etc.) is preferable.

  • Fluency in verbal English and excellent English writing skills are essential.

  • Benefity

  • dofinansowanie zajęć sportowych

  • prywatna opieka medyczna

  • dofinansowanie nauki języków

  • dofinansowanie szkoleń i kursów

  • ubezpieczenie na życie

  • możliwość pracy zdalnej

  • elastyczny czas pracy

  • owoce

  • spotkania integracyjne

  • firmowa biblioteka

  • kawa / herbata

  • napoje

  • parking dla pracowników

  • strefa relaksu

  • dofinansowanie biletów do kina, teatru

  • dofinansowanie dojazdów do pracy

  • program rekomendacji pracowników

W Hitachi Energy naszym celem jest budowanie zrównoważonej energetycznej przyszłości dla wszystkich. Dostarczamy energię do domów, szkół, szpitali i fabryk. Dołącz do nas, aby pracować z fantastycznymi ludźmi, ucząc się i rozwijając przy projektach, które mają autentyczny wpływ na nasze społeczności i społeczeństwo. Wnieś swoją pasję i energię do globalnego zespołu, który docenia prostą prawdę: Różnorodność + Współpraca = Wspaniałe innowacje.

Hitachi Energy jest globalnym liderem technologicznym, który buduje zrównoważoną energetyczną przyszłość dla wszystkich. Obsługujemy klientów w sektorach użyteczności publicznej, przemysłu i infrastruktury, oferując innowacyjne rozwiązania i usługi w całym łańcuchu wartości. Wraz z klientami i partnerami wdrażamy pionierskie technologie i umożliwiamy cyfrową transformację niezbędną do przyspieszenia rozwoju energetyki w kierunku neutralnej węglowo przyszłości. Dążymy do tego, by światowy system energetyczny stał się bardziej zrównoważony, elastyczny i bezpieczny, przy zachowaniu właściwych proporcji między wartościami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi. Hitachi Energy ma udokumentowane doświadczenie i niezrównaną zainstalowaną bazę urządzeń w ponad 140 krajach. Centrala firmy mieści się w Szwajcarii. Zatrudniamy około 38 000 pracowników w 90 krajach, osiągając przychody z działalności na poziomie około 10 mld USD rocznie. www.hitachienergy.com

Przewiń do profilu firmy