Logo Pracuj.pl

Financial Controller

Antal SSC/BPOO firmie

  • Wrocław
    Wrocław, dolnośląskie
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • starszy specjalista (Senior), ekspert
  • praca zdalna, praca hybrydowa
  • Praca od zaraz
  • rekrutacja zdalna

Rekrutujemy dla

For our Client we are looking for candidates interested in developing career in area of conrtolling, financial planning and analysis or product costing. Share your resume with me [email protected]

Twój zakres obowiązków

  • Maintain and enhance spend reporting including regional and business unit performance;
  • Present and explain financial performance and key variances and changes vs. forecast, plan and prior year;
  • Developing and advocating for automation, simplification, and standardization in reporting;
  • Create ad hoc analyses and respond to business inquiries to understand material drivers of financial performance,
  • New product costing,
  • Annual standard costing,
  • Verification of factory Transfer Pricing costing,
  • Preparation of closing reports for cost controlling purposes (including variance analysis, factory related costs accruals preparation, variance settlement);
  • Creation and update of process documentation

Wymagania pracodawcy

  • Bachelor’s degree in finance or accounting;
  • Experience in FP&A / Controlling/ financial planning and analysis/ product costing;
  • Strong verbal and written communication skills in English;
  • Fluency in Excel;
  • Practical knowledge of SAP;
  • Experience in Supply Chain areas would be advantage (New Product Costing, Standard Costing, Transfer Pricing costing, Reporting)
  • Very good analytical skills;

Pracodawca oferuje

  • Contract of employment
  • Remote work possibility
  • Life insurance
  • Private health care
  • Allowance on MyBenefit platform
  • Connect a Friend – Employee Recommendation Program
  • Language courses
  • Training funds
  • Professional development
  • International work environment

Benefity

  • dofinansowanie szkoleń i kursów
  • możliwość pracy zdalnej
  • elastyczny czas pracy

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka obecna jest w 35 krajach, w Polsce działa od 1996 roku. Biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw z wszystkich sektorów gospodarki.

Zespół Antal SSC & BPO dedykowany jest procesom rekrutacji w centrach usług wspólnych oraz kompetencji technicznych lub menedżerskich, jak i projekty wolumenowe, polegające na budowaniu nowej struktury lub nowego zespołu w bardzo krótkim czasie. W skład dywizji Antal SSC & BPO wchodzą podzespoły specjalizujące się w rekrutacji na stanowiska: Finance & Accountancy, Banking Operations, Payroll/HR, Legal Operations, Customer Service / IT Helpdesk, Purchasing, Supply Chain.

Financial Controller, Wrocław