Ta oferta pracy jest nieaktualna od 1332 dni. Sprawdź aktualne oferty pracy dla Ciebie

GL Accountant With English

  • Warszawa, mazowieckie
  • Specjalista
  • 24.03.2015

    Pracodawca ma prawo zakończyć rekrutację we wcześniejszym terminie.

    top

    GL Accountant with English

    Warszawa PCAD16572 9196595
    For our Client - an American company, due to creating its structures in Warsaw, we are looking for motivated, team oriented and proactive Candidates who will join the General Ledger team on the position of Junior Accountants and Accountants.

    The company offers an attractive package of benefits, competitive salary and a permanent employment contract. The successful candidates will have the opportunity to take part in transitions, standardizing the accounting process/ implementing and improving financial and accounting tools.

    The company is located in the city centre.

    Opis stanowiska / Job description:

    - Processing General Ledger transactions including accruals, corrections, intercompany trades.
    - Preparation the reconciliation of general ledger accounts
    - Managing month-end closing process and financial reporting
    - Handling asset management accounting
    - Conducting bank reconciliations, netting, cash flow, forecasting for the local markets
    - Statutory reporting, VAT, Intrastat, authority audits and statistical reporting
    - Delivering service in line with agreed controls, policies and procedures

    Kogo szukamy / Profile description:

    - Fluent English is a must
    - Master degree in Accounting, Economics, Finance
    - Experience in finance department (General Ledger preferably)
    - US GAAP, SOX controls and reporting standards knowledge will be an asset
    - Strong organizational, interpersonal and time management skills
    - Strong analytical skills with attention to detail, proactive attitude, willingness to learn, international mindset
    - Ability to build and establish a good working relationship with colleagues
    - Advanced MS Office (Excel), Oracle or SAP knowledge will be an asset

    Jak aplikować / How to apply:

    Osoby zainteresowane ofertą prosimy o przesyłanie aplikacji klikając przycisk Aplikuj.

    Page Personnel jest jedną z wiodących agencji doradztwa personalnego, prowadzącą projekty rekrutacyjne od poziomu entry level/graduates do poziomu starszych specjalistów i ekspertów.

    Page Personnel jest częścią PageGroup - międzynarodowego lidera w dziedzinie rekrutacji specjalistycznej, posiadającego 164 biura w 34 krajach na całym świecie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu zdobywanemu na rynku od 1994 r. marka Page Personnel jest rozpoznawana i ceniona w większości krajów Europy Zachodniej, w Azji, rejonie Pacyfiku oraz Ameryce Północnej i Południowej.

    Dowiedz się więcej o Page Personnel