Ta oferta pracy jest nieaktualna od 191 dni. Sprawdź aktualne oferty pracy dla Ciebie

Indirect Purchasing - Region IdP Project Buyer

  • Grójec, mazowieckie
  • Specjalista
  • 11.05.2018

    Pracodawca ma prawo zakończyć rekrutację we wcześniejszym terminie.

    Faurecia jest globalnym liderem branży motoryzacyjnej. Specjalizujemy się w projektowaniu i produkcji elementów wyposażenia samochodowego w trzech kluczowych dziedzinach: fotelach samochodowych, technologiach kontroli emisji spalin oraz wnętrzach samochodowych. Działamy w 34 krajach tworząc ponad 100 tysięcy miejsc pracy w 300 zakładach produkcyjnych i 30 ośrodkach badawczo-rozwojowych na świecie.

    W Polsce Faurecia jest obecna od 1997 roku. W 9 zakładach produkcyjnych (Grójec, Jelcz Laskowice, Gorzów Wielkopolski, Legnica i Wałbrzych) oraz centrum R&D. Zatrudniamy dziś już blisko 9000 pracowników.

    Nowe trendy oraz oczekiwania użytkowników samochodów zmieniają dzisiejszą branżę motoryzacyjną. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom technologicznego jutra staramy się tworzyć inteligentne rozwiązania w zakresie nowoczesnej mobilności, komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy.

    Take a seat, drive with us!

    Aktualnie poszukujemy ambitnych, energicznych kandydatów na stanowisko:

    Workplace: Grójec

    A Region IdP Project buyer belongs to a Country/Region IdP team managing the plants of the region. The role of a Region IdP Project Buyer project is to manage and monitor all supplier issues in line with Group Purchasing Strategy to improve Quality, Cost and Delivery (QCD) performance, and to contribute to or to lead productivity actions.

    The main missions of the role are to:

    • Lead or contribute to productivity and cost saving actions (best practices implementation, consumption reduction, technical optimization, standardization, lead productivity action plan involving suppliers);
    • Optimize purchases portofolio not covered by Corporate contracts or projects in progress, take in charge local one-shot needs, projects, negotiation and contracts, ensure follow-up of contract application and regular audit of contract compliance;
    • Be part of the IdP Commodity team projects when the plants in the region (participate to the projects and competitive bids led by the IdP Commodity team, integrate the needs of the region, take in charge the implementation of the  commodity  contracts in the Region);
    • Apply the methodoly and IT tools defined and implemented by Group IdP, such as project management and associated reporting process, contract Database, e-RFI, e-RFQ, e-auction tools;
    • Manage the administrative purchase order process.

    Qualifications:

    The  ideal candidate will have/be (f/m):
    • Master degree in economics and/or engineering
    • Minimum 3 years experience as a Buyer in an industrial environment
    • Results oriented  with strong written and oral communications skills
    • Ability to work in a matrixed organisation
    • Bi-lingual English
    • Willingness to travel / travel: approx. 50%

    We offer:

    • Competitive remuneration
    • Challenging projects
    • Steady employment
    • Opportunities for professional development

    Interested?
    Please submit us your application in English.