Logo Pracuj.pl

IT Application Implementation Specialist (Linux/Windows)

Fujitsu Technology Solutions Sp. z o.o.O firmie

  • podkarpackie
    podkarpackie
  • umowa o pracę, kontrakt B2B
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular), młodszy specjalista (Junior)
  • praca zdalna, praca hybrydowa
  • rekrutacja zdalna

Technologie, których używamy

System operacyjny

Twój zakres obowiązków

  • Technical Implementation lead for application projects
  • Central contact for international projects during the T&T phase
  • Creating concept for Infrastructure and application migration projects
  • Technical implementation of application and databases
  • Definition of Service Requests in context of applications and databases

Nasze wymagania

  • Working knowledge about Linux or Windows Server (knowledge in both is preferred)
  • Extensive experience in planning and implementing applications in an Managed Service Provider environment
  • Communicational skills internally and externally
  • Coordination skills to steer internal infrastructure teams
  • Experience in ITIL processes
  • Open to look beyond borders
  • Self-motivated with the ability to work both independently and as part of a team
  • Proactivity, open-minded, and willing to learn
  • Analytical skills
  • Communicative in English, German is beneficial (not a must) due to direct customer contact
  • Basic knowledge about web and common application server and modern 3 Tier Java-Application
  • Knowledge about Middleware application like JBoss App Server, Tomcat or WebSphere
  • Experience in Database Administration (Oracle DB and/or MSSQL and/or PostgreSQL/FEP)
  • Understanding LDAP, network, and certificates
  • Understanding of infrastructure relationship in regards to complex application setups (VLAN, Storage, Firewall, Backup, Monitoring, Hardening)
  • Experience in Hybrid Infrastructure environments (Azure, AWS and on-prem or HCI) is benefitial

Benefity

  • prywatna opieka medyczna
  • ubezpieczenie na życie
  • możliwość pracy zdalnej
  • zniżki na firmowe produkty i usługi
  • spotkania integracyjne
  • program emerytalny
  • kawa / herbata
  • parking dla pracowników
  • dodatkowe świadczenia socjalne
  • dofinansowanie wypoczynku
  • paczki świąteczne
  • program rekomendacji pracowników
  • inicjatywy dobroczynne

Aktualne oferty pracodawcy
210006VH

IT Application Implementation Specialist (Linux/Windows), podkarpackie