Oferta pracy

IT Manager

DCG

80125 netto (+ VAT) / mies.
  • Warszawa

    Warszawa, mazowieckie
  • ogłoszenie wygasło 2 miesiące temu
  • kontrakt B2B
  • pełny etat
  • menedżer
  • rekrutacja zdalna

Technologie, których używamy

Wymagane

  • Office

  • Agile

  • Scrum

  • SAFe methodologies

  • ITIL framework

Twój zakres obowiązków

  • Defining the release & roll-out strategy, governance model, and milestone plan based on established processes and best practices

  • Coordinating the roll-out organization and surrounding teams in preparation for go-live, including securing resources, building the go-live implementation plan, and executing dress rehearsals

  • Leading release go live activities

  • Planning and coordinating change activities throughout the roll-out activities

  • Planning and coordinating business verification activities during rehearsals and go-live

  • Overseeing that production operations teams receive proper transition support as new solutions are rolled out

  • Leading roll-out decision meetings to secure stakeholder approval for each roll-out milestone

  • Representing the roll-out project team in program meetings and SAFe planning events

  • Increasing release quality and efficiency by integrating new techniques, automation capabilities, and DevOps ways of working to release orchestration

Nasze wymagania

  • Experience working with incident, problem and change management tools and processes under ITIL framework

  • Practical understanding of Agile, Scrum, SAFe methodologies

  • Excellent networking and interpersonal skills

  • Very good level of English

  • Accountability and proactivity

  • Being an analytical person with great project management and planning skills

  • Having great coordination skills with the ability to motivate and inspire the people you work with

  • Paying attention to details, with the ability to keep an overview to deliver your commitments and dependencies to others

  • Having great communication skills and can break down high level strategies into tactical and operational actions and secure delivery and close follow-up

  • Familiarity with payments domain

Tak organizujemy naszą pracę

Tak pracujemy

  • wewnątrz organizacji
  • agile
  • scrum

Takie dajemy możliwości rozwoju

  • czas na rozwój Twoich pomysłów

  • firma wspiera projekty open source

  • mentoring

  • szkolenia wewnątrzfirmowe

  • szkolenia zewnętrzne

  • treningi umiejętności miękkich

  • wsparcie merytoryczne od liderów technologicznych

  • wspieramy wydarzenia dla IT

  • wymiana wiedzy technicznej w firmie

To oferujemy

  • Working as part of a team of professionals with vast knowledge of the financial environment ✓ Opportunity to work in an international, multi-cultural environment ✓ Access to the latest technologies, tools and large systems surroundings ✓ Cooperation with an experienced team and an excellent working environment

    • Benefity

    • dofinansowanie zajęć sportowych

    • prywatna opieka medyczna

    • możliwość pracy zdalnej

    • elastyczny czas pracy

    • spotkania integracyjne

    • dodatkowy urlop

    Etapy rekrutacji
    1

    2 etapy

    DCG

    Diverse CG jest firmą technologiczną, gromadzącą w swoich szeregach profesjonalistów związanych z IT. W związku z ciągłym rozwojem i dużą liczbą prowadzonych przez nas projektów stale poszukujemy nowych pracowników i współpracowników, posiadających wysokie kompetencje w obszarze IT lub w innym obszarze zgodnym z informacjami podanymi w ogłoszeniu.

    Przewiń do profilu firmy