Pracodawca zakończył zbieranie zgłoszeń na tę ofertę

Aktualne oferty pracodawcy

Oferta z szybkim aplikowaniem
co to?

IT Systems Administrator

Copernicus Computing Sp. z o.o.

  • zachodniopomorskie

    zachodniopomorskie
  • ogłoszenie wygasło 2 miesiące temu
  • umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt B2B
  • pełny etat, część etatu
  • specjalista (Mid / Regular), starszy specjalista (Senior)
  • praca zdalna
  • Praca od zaraz
  • rekrutacja zdalna

Twój zakres obowiązków

  • We are looking for a systems administrator experienced in managing multiple Windows servers, domain controllers, and storage facilities. We are looking for a person who is able to build and maintain sophisticated active-managed redundant internal networks. Also, skills and knowledge of High Availability and virtualization are crucial.

  • What you will be doing:

  • You will be responsible for the maintenance, configuration, and reliable operation of computer systems and servers.

  • Participate in research and development to continuously improve and keep up with the IT business needs of their organization.

  • Install and upgrade software, manage virtual servers, and integrate automation processes

  • Troubleshoot hardware and software errors by running diagnostics, documenting problems and resolutions, prioritizing problems, and assessing the impact of issues

  • Provide documentation and technical specifications to IT staff for planning and implementing new or upgrades to IT infrastructure

  • Perform or delegate regular backup operations and implement appropriate processes for data protection, disaster recovery, and failover procedures

  • Troubleshooting and providing technical support to employees

  • Creating and managing system permissions and user accounts

  • Performing regular security tests and security monitoring

  • Track emerging technologies and implement them in the organization

Nasze wymagania

  • Windows domain experience

  • Working knowledge of virtualization

  • Thorough Windows Server and Linux operating systems knowledge

  • Networks - designing, building, managing active components, routing, redundancy

  • HA for Servers

  • Associate or Bachelor's degree in Computer Science, Information Technology, System Administration, or a closely related field, or equivalent experience required

  • Minimum 3 years of network administration, or system administration experience

  • Experience with scripting and automation tools

  • Knowledge of implementing and effectively developing IT operations best practices, including security, storage, data protection, and disaster recovery protocols

  • Attention to detail

  • Problem-solving mindset (ability to solve problems under pressure)

  • Critical thinking

  • Nice to have skills:

  • A proven track record of developing and implementing IT strategy and plans

To oferujemy

  • Work on innovative projects

  • A collaborative and creative yet relaxed work environment

  • Research and exploration of new technologies and concepts

  • Taking an active part in brainstorming new ideas

  • Competitive salary, bonuses - depending on your experience and performance

  • Remote working (alternatively in our Torun or Lublin offices) and flexible working hours

O nas

Copernicus Computing jest jednym z największych serwisów świadczących usługi renderowania przez Internet. Założony został w 2014, od tego czasu rozrósł się do ok. 50 osobowego zespołu. Zawsze szukamy możliwości zatrudnienia najlepszych ludzi, którzy zaangażują się w realizację misji firmy - zapewnienia najbardziej przyjaznej i prostej dla klientów usługi renderowania.

Zespół jest międzynarodowy i w komunikacji w firmie używamy głównie języka angielskiego. Prosimy więc o przesyłanie aplikacji w języku angielskim.