Oferta pracy

Linguist - Italian language

ASTEK Polska

umowa o pracę
5 0007 000 brutto / mies.
kontrakt B2B
8 0009 500 netto (+ VAT) / mies.
  • Warszawa

    Warszawa, mazowieckie
  • ogłoszenie wygasło 25 dni temu
  • umowa o pracę, kontrakt B2B
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular), młodszy specjalista (Junior)
  • praca zdalna
  • Praca od zaraz
  • rekrutacja zdalna

Technologie, których używamy

Mile widziane

  • NLP

  • NLU

Twój zakres obowiązków

  • Design the corpus framework for voice assistant according to product requirements.

  • Define the rules of text writing for native speakers and testers, to ensure the English corpus covers all kinds of utterance.

  • Analyze the causes of ASR & NLU failure (include pronunciation issues, grammar issues, semantics issues).

Nasze wymagania

  • Very good knowledge of grammatical features of the language

  • Ability to label argument roles of language utterance exactly

  • Knowledge of natural language processing

  • Knowledge of some open-source corpus like wordnet, framenet, propbank, etc.

  • Knowledge of some grammar or semantics analysis methods, like formal language theory by Chomsky, case grammar by Fillmore, lexicon-grammar by Gross.

  • Benefity

  • dofinansowanie zajęć sportowych

  • prywatna opieka medyczna

  • dofinansowanie nauki języków

  • dofinansowanie szkoleń i kursów

  • możliwość pracy zdalnej

  • elastyczny czas pracy

  • opieka stomatologiczna