Oferta pracy

Pracodawca zakończył zbieranie zgłoszeń na tę ofertę

Aktualne oferty pracodawcy

Oferta z szybkim aplikowaniem
co to?

Procurement Manager Direct Materials, Eastern Europe

BMI ICOPAL

  • łódzkie

    łódzkie
  • ogłoszenie wygasło miesiąc temu
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • kierownik / koordynator, menedżer
  • rekrutacja zdalna

Twój zakres obowiązków

  • Be the primary point of contact and reference of procurement for eastern countries.

  • Establish and execute, in line with local management team supported by tools and policies, procurement activities to drive performance (Cost, Delivery, Services, Top line growth, Lean, Compliance) – Negotiations, Contract management

  • Support local deployment of procurement strategies (from Categories team) impacting Eastern countries Business – Project management, change management

  • Ensure effective implementation and compliance with new 2One processes

  • Coordinate and lead data management jointly with stakeholders (eg. Industrial , Technical center, Quality) for Business flawless execution – Budgeting, Savings, ERP integration

  • Monitor suppliers quality and service through KPI’s and regular business review

  • Deploy quality audits program in cooperation with Quality and Industrial department

  • Ensure TCO and help optimizing batch cost

Nasze wymagania

  • Education: University degree (Economic, Engineering)

  • Work Experience: 5/7+ years working in procurement - experience in Direct Materials.

  • Experienced in managing stakeholder relationships - Strong interpersonal skills to effectively interact with all teams, areas and levels in the business

  • Experienced in working in a matrix organization (shared goals with Category Teams)

  • Autonomous, entrepreneurial mindset and result oriented: Capable of managing complexity with low level of information, decision maker and ability to execute

  • Benefity

  • prywatna opieka medyczna

  • dofinansowanie nauki języków

  • dofinansowanie szkoleń i kursów

  • ubezpieczenie na życie

  • możliwość pracy zdalnej

  • elastyczny czas pracy

  • zniżki na firmowe produkty i usługi

  • program emerytalny

  • preferencyjne pożyczki

  • kawa / herbata

  • parking dla pracowników

  • dodatkowe świadczenia socjalne

  • dofinansowanie wakacji dzieci

  • paczki świąteczne

  • program rekomendacji pracowników

  • inicjatywy dobroczynne

Etapy rekrutacji
1

Rozmowa wstępna online

2

Spotkanie z bezpośrednim przełożonym online lub stacjonarnie

3

Rozmowa z przełożonym wyższego szczebla i/lub Dyrektor HR

BMI ICOPAL

Due to the reorganisation in the Procurement Department, we are looking for a person for a newly created position of Procurement Manager for Direct Materials. This person will deal with ensuring local stakeholder management to ensure alignment between business and procurement objectives. It is an independent position reporting to the Procurement Director, responsible for Eastern Europe (Poland, Czech, Slovakia, Baltics, Hungary and Romania). This person will be placed either in Zdunska Wola or Opole.

Przewiń do profilu firmy

Documents needed

  • CV in English

  • Cover letter