Oferta pracy

Product Engineer - Application

Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.

  • Towarowa 6, Tychy
    Tychy, śląskie
  • ogłoszenie wygasło 21 dni temu
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular)

Towarowa 6

Tychy

Twój zakres obowiązków

  • Develop and release drawings related to new project launch phase, cost saving initiatives agreed with Customer. Ensure changes are successfully launched in pre-defined customer change windows.

  • Change Owner for design changes related to system and/or components area of responsibility. Such changes may be initiated by customer, suppliers or Nexteer.

  • Propose and develop new ideas for product value enhancement.

  • Lead engineering testing to ensure new designs meet product and process requirements including FTQ, scrap and rework.

  • Provide technical expertise during prototype builds, production launch phase of new product designs. Support analysis of non-conforming or rejected parts.

  • Interface with technical centers, customer service centers, customers and suppliers for engineering changes.

Nasze wymagania

  • University degree in Engineering with mechanical specification preferred.

  • At least 2 years of job experience in similar position.

  • Good oral & written English.

  • Good ability to read & interpret engineering drawings.

  • Working knowledge of geometric dimensioning due to GD&T rules.

  • Good FMEA / APQP / PPAP processes knowledge.

  • High interpersonal / constructive communication skills and willingness to work in team environment.

  • Good analytical thinking skills.

To oferujemy

  • Work in an international environment in the company with a stable position in the market.

  • Flex time.

  • A friendly and collegial atmosphere at work.

  • The opportunity to gain valuable experience in the fast-growing automotive industry.

  • A lot of training, language classes.

  • Sodexo Lunch Pass

  • Funding for holidays.

  • Multisport Card.

  • An attractive recognition system of employees.

  • Medical care.

  • Social events.

  • Newborn gift.

  • Benefity

  • prywatna opieka medyczna

  • dofinansowanie nauki języków

  • dofinansowanie szkoleń i kursów

  • spotkania integracyjne

Nexteer Automotive jest globalnym koncernem motoryzacyjnym, który czerpie z ponad 100-letniego doświadczenia w produkcji systemów sterowania. Nasza praca zwiększa bezpieczeństwo i komfort prowadzenia milionów kierowców na całym świecie.

Skupiamy się na dostarczaniu przyjaznych dla środowiska systemów sterowania i układów napędowych, zoptymalizowanych pod kątem maksymalnej wydajności i całkowitej integracji pojazdu. Na całym świecie zatrudniamy 12 000 osób, które łączy pasja do tworzenia innowacyjnych systemów kierowniczych.

Pracę w Nexteer porównujemy do sportu zespołowego, którego zasady są proste: działamy z wielkim zapałem i dużym poczuciem obowiązku. Budujemy silne relacje, aby sprostać każdemu wyzwaniu. Dzięki wiarygodnemu dialogowi, czerpiemy z doświadczeń innych oraz liczymy się ze zdaniem naszych współpracowników. Czy jesteś gotów przyłączyć się do naszego zespołu?

Przewiń do profilu firmy