Oferta pracy

QA Automation (Java)

Avenga Poland

umowa o pracę
10 50014 500 brutto / mies.
kontrakt B2B
75,00110,00 netto (+ VAT) / godz.
  • Poznań

    Poznań, wielkopolskie
  • ogłoszenie wygasło 4 dni temu
  • umowa o pracę, kontrakt B2B
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular), starszy specjalista (Senior)
  • praca zdalna
  • Praca od zaraz
  • rekrutacja zdalna

Technologie u pracodawcy

Wymagane

  • Java

  • Selenium

  • ISTQB

Mile widziane

  • Python

  • Cypress

System operacyjny

O projekcie

For our Client from the pharmaceutical industry we are looking for an Automation Tester with Java and Selenium. As part of the team, you will be responsible for automating the tests of various applications and ensuring the best quality of tests.

On a daily basis you will work in a technologically advanced environment on interesting commercial solutions aimed at improving patient lives.

Twój zakres obowiązków

  • Design, create and run automatic tests;

  • Co-create the automated test strategy;

  • Develop automated test environments;

  • Monitor the execution of automatic tests, analyze and report the test results;

  • Close cooperation with the development team and other project/service teams;

  • Ensuring high professional support to the PM Team with a problem-solving attitude.

Wymagania pracodawcy

  • At least 3 years of experience in test automation implementation/design;

  • Practical knowledge of and experience in automation tool - Selenium;

  • Practical knowledge of programming in Java language;

  • Ability to reason in favour of test automation;

  • Analytical skills and the ability to solve problems resulting from software testing;

  • English at least at B2 level.

  • Previous experience as Manual Tester (web/mobile application testing)

  • Availability for work after 5 pm

Organizacja pracy

Sposób pracy

  • u klienta
  • rozwijasz kilka projektów jednocześnie
  • koncentrujesz się na rozwoju produktu
  • koncentrujesz się na utrzymaniu kodu
  • agile
  • waterfall

Skład zespołu

  • programista testów automatycznych
  • Benefity

  • prywatna opieka medyczna

  • możliwość pracy zdalnej

  • elastyczny czas pracy

  • zniżki na firmowe produkty i usługi

  • spotkania integracyjne