Roles & Permissions Support Consultant (SAP S/4 HANA)

PwCO firmie

Rekrutacja zdalna

PwC

Pawia 7

Kraków

PwC Advisory Financial Crime Unit (FCU) team provides services related to the international financial sector legislation, primarily for Financial Institutions from Western Europe and the United States. PwC Advisory Financial Crime Unit’s objective is to provide robust client due diligence checks related to various Anti Money Laundering (AML) procedures, such as Know Your Customer (KYC), Transaction Monitoring and FATCA.
Currently we are looking for experienced candidates for the position of:

The position is part of the SAP S/4HANA internal project team responsible for the process of implementation of the financial module of the system into the PwC territories in Europe. The project is aiming for a go-live in July 2021, requiring multiple integrations scenarios along the Contact to Cash process chains (standard and non-standard) as well as integration end-points for territory adoption.

Role

  • set up new authorisation objects and transporting of this objects through tenants
  • set up with user provisioning the connection between ‘user type / role’ to ‘business role’ to have a kind of user provisioning automation
  • set up authorisation objects (e.g. business catalogs & roles)
  • set up and configuration of identity providers
  • support & test provisioning of users & roles to s/4 tenants
  • understand and construct role-collection set up on Cloud Foundry

Candidate Profile

  • expertise in understanding of authorisation-concepts
  • basic compliance know-how
  • expertise with user & role management
  • expertise with Identity Access Management Tools
  • basic knowledge about authorisation concept and objects of SAP (connection between business roles, catalogs and restrictions)

Offer

  • career development and professional growth in a global team setting
  • ability to pursue further professional development - access to the multiple trainings provided by PwC
  • participation in multi-territory activities within the cross platform support area
  • competitive salary and benefits package, including private healthcare, life and disability insurance, attractive voucher program
  • opportunity to engage in after-hours sports activities and team building events
  • inspiring and friendly work environment
  • your career development plan tailored to your preferences and ambitions
  • the office is in a convenient location in the center of Warsaw and Kraków, or the possibility to work from home for candidates from other locations
If you are interested in this position, please send us your CV in English.

Administratorem danych osobowych przetwarzanych w ramach procesu rekrutacji jest PwC Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., lub inna spółka z sieci PwC, do której kierowana jest aplikacja - lista spółek: https://www.pwc.pl/pl/o-nas/lista-spolek-pwc.html z siedzibą w Warszawie (00-633) przy ul. Polnej 11 (dalej jako: PwC lub administrator). Administrator będzie przetwarzał dane osobowe w celu przeprowadzenia rekrutacji na oferowane stanowisko. Po wyrażeniu odrębnej zgody, dane osobowe będą przetwarzane również w celu udziału w przyszłych rekrutacjach prowadzonych przez PwC oraz wysyłania powiadomień o ofertach pracy w PwC i o wydarzeniach związanych z pracą, które organizowane są przez PwC lub z udziałem PwC (np. targi pracy). Pełną informację o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć w Polityce Prywatności.

Ogłoszenie archiwalne

Pracodawca zakończył zbieranie zgłoszeń na tę ofertę

Aktualne oferty pracodawcy