Ta oferta pracy jest nieaktualna od 1332 dni. Sprawdź aktualne oferty pracy dla Ciebie

Senior AP Accountant

  • Warszawa, mazowieckie
  • Specjalista
  • 24.03.2015

    Pracodawca ma prawo zakończyć rekrutację we wcześniejszym terminie.

    top

    Warszawa PCAD16600 9196562
    For our Client, an American company, due to creating its structures in Poland, we are currently looking for experienced candidates for the position of AP Senior Accountant.

    The successful candidate will have the opportunity to develope in accoutancy within the SSC organization as well as take part in transitions, standardizing the accounting process/ implementing and improving financial and accounting tools. The company is located in the city centre.

    Opis stanowiska / Job description:

    - Ensuring timely and accurate processing of transactions within the team (processing of vendor invoices, reminders, automatic and manual payments)
    - Posting suppliers invoices and credit notes, preparing payments
    - Solving vendor issues and exceptions
    - Handling vendor inquiries
    - Processing Travel & Expense reports and credit card transactions.
    - Reviewing and clearing of postings on direct debits vendors' accounts
    - Handling AP period end and reconciliation
    - Implementing and improve financial and accounting tools
    - Close cooperation with audit
    - Playing a key role in continuous improvement programme
    - Training new team members

    Kogo szukamy / Profile description:

    - Experience in Accounts Payable (preferably in SSC / BPO organization)
    - Master degree in Accounting, Finance or Economics (or accounting qualifications)
    - Fluent in English
    - International experience is desired, but not a requirement
    - Good knowledge of Microsoft Office tools and particularly in MS Excel
    - Knowledge of ERP systems
    - Strong analytical skills with attention to detail, proactive attitude, willingness to learn, international mindset
    - Ability to build and establish a good working relationship with colleagues

    Jak aplikować / How to apply:

    Osoby zainteresowane ofertą prosimy o przesyłanie aplikacji klikając przycisk Aplikuj.

    Page Personnel jest jedną z wiodących agencji doradztwa personalnego, prowadzącą projekty rekrutacyjne od poziomu entry level/graduates do poziomu starszych specjalistów i ekspertów.

    Page Personnel jest częścią PageGroup - międzynarodowego lidera w dziedzinie rekrutacji specjalistycznej, posiadającego 164 biura w 34 krajach na całym świecie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu zdobywanemu na rynku od 1994 r. marka Page Personnel jest rozpoznawana i ceniona w większości krajów Europy Zachodniej, w Azji, rejonie Pacyfiku oraz Ameryce Północnej i Południowej.

    Dowiedz się więcej o Page Personnel