Oferta pracy

Senior AR Accountant with English

Grafton Recruitment

  • Kraków

    Kraków, małopolskie
  • ogłoszenie wygasło 11 dni temu
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular), starszy specjalista (Senior)
  • praca hybrydowa
  • rekrutacja zdalna

Rekrutujemy dla

For our Client, new Company on Krakow market wchih is building a SSC structures we are looking for a candidate to position of Senior AR Accountant with English. It is a chance to take part in transition of Financial processes for a new SSC.

Twój zakres obowiązków

  • Assuring that all billing plans and sales orders are properly set

  • Preparing and follow complex billing documentation in accordance with terms

  • Reconciling billing plans to appropriate ledgers

  • Ensuring timely collections of receivables by investigating and resolving past due payments or payment discrepancies

  • Maintaining explanations for aging receivables on the accounts, preparing receivable weekly report

  • Routinely reviewing the missed billing milestone report and follow up on past due ones

  • Ensuring that invoices are properly sent and received by the Client

  • Closely reviewing the sales orders and assess the applicable taxes the invoice

  • Improving customer invoicing and payment cycles by collaborating with Clients

  • Perform ad hoc duties to assist the business.

Wymagania pracodawcy

  • 3-5 years of experience in AR process

  • University degree (Economics, Business Administration, Finance or related will be an asset)

  • Very good knowledge of English

  • Good analytical skills and knowledge of SAP and Excel

  • Ability to enhance process and controls

  • Good Customer Service skills and client-focus attitude

  • Strong interpersonal skills and proactive team work approach

  • Flexibility, ability to deal with ambiguity and change

  • Ability to work under pressure

  • Benefity

  • prywatna opieka medyczna

  • ubezpieczenie na życie

  • dodatkowe świadczenia socjalne

  • Very interesting job in corporate environment

  • Possibility to plan own career for next few years within company

  • Trainings

Grafton Recruitment jest międzynarodową agencją doradczą działającą w obszarze HR, zajmującą się rekrutacją specjalistów oraz kadry zarządzającej średniego szczebla. Kompleksowo wspiera projekty typu greenfield, dokonuje analizy planów inwestycyjnych i ekspansji pod kątem potencjału rynku, infrastruktury i zasobów ludzkich. Działa zgodnie z najwyższymi standardami, koncentrując się na efektywności i budowaniu trwałych relacji z firmami i kandydatami. Świadczy usługi w całej Polsce, stacjonarne biura znajdują się w Warszawie Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Łodzi, prowadzi projekty w Trójmieście. W Polsce świadczy usługi od 1997 roku, od 2018 roku jest częścią Gi Group, jednego z globalnych liderów świadczących usługi na rzecz rozwoju rynku pracy. Więcej: www.grafton.pl

Przewiń do profilu firmy