Sage Sp. z o.o.

Senior Java Engineer

Sage Sp. z o.o.O firmie

Rekrutacja zdalna

  • Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, Katowice, Piekary Śląskie, Siewierz, Tarnowskie Góry, Świerklaniec (pow. tarnogórski), Sosnowiec, Będzin, Chorzów, Świętochłowice, Mikołów, Mysłowice, Knurów, Rybnik, Orzesze, Żory, Częstochowa, Lubliniec, Zawiercie, Łaziska Górne, Czerwionka-Leszczyny, Wrocławska 8, Bytom, Pyskowice, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Tychy

  • Ważna jeszcze 5 dni
    do: 10 lip 2020
  • Praca zdalna
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • starszy specjalista (Senior), ekspert

Technologie, których używamy

Wymagane

  • Object oriented programming

  • Relational and non-relational databases

Mile widziane

  • Java

  • JavaScript

  • Spring

  • AWS

  • RESTful API

  • MongoDB

  • MySQL

  • ReactJS

  • RabbitMQ

  • Docker

  • Git

  • MS Azure

System operacyjny

O projekcie

You will be working on a global online application exposing services to many products and thousands of customers globally.

The solution has been actively developed from scratch from 2016 and uses the best of breed architecture patterns and development technologies.

It consists of a set of microservices implemented in different programming languages and their related frameworks. The solution is deployed in AWS infrastructure.

You will extend existing CI workflows on Azure to cater CD for speeding up production. You may implement new features: e.g. moving parts of the application from microservices to serverless technologies (AWS API Gateway/Lambdas/Step Functions) and introducing Machine Learning.

We are working remotely now. There are plans to get back to the office in Sept 2020 with 1-2 days per week remotely. Our site is in Bytom, Wrocławska 8. If you would like to relocate sign-in bonus may be also offered.

This is long-term opportunity with 15% bonus and 90% copyrights!

Twój zakres obowiązków

  • ensuring SOLID and clean code

  • recommending tools and solutions for improving existing services

  • work closely with the team to implement the new features and functionalities

  • drive the software delivery process

  • liaise with local country experts and product teams for additional detail

  • push forward the technology advancement

  • cooperate with development team community to assimilate new technologies and standards

Nasze wymagania

  • 5+ years of on-hands experience as a Software Developer

  • knowledge of object oriented programming (OOP)

  • willingness to learn and openness to work with mixed stack

  • fair level of the spoken and written English (B1+)

  • understanding of unit testing and test automation

  • ability to understand the formal requirements

  • RESTful API, AWS and/or Azure, MongoDB, RabbitMQ

  • micro services architecture

  • experience using Git

  • working knowledge of application containerization technologies (e.g. Docker)

Podział czasu pracy
70%

New features / solutions

10%

Self-development

10%

Meetings

10%

Bug fixing

Tak organizujemy naszą pracę

Liczba osób w zespole

  • 5

Tak pracujemy

  • wewnątrz organizacji
  • koncentrujesz się na jednym projekcie
  • rozwijasz kilka projektów jednocześnie
  • możesz zmienić projekt
  • masz wpływ na wybór narzędzi i technologii
  • masz wpływ na rozwiązania technologiczne
  • koncentrujesz się na rozwoju produktu
  • scrum

Skład zespołu

  • backend developer
  • fullstack developer
  • devOps
  • programista testów automatycznych
  • tester manualny
  • scrum master
  • analityk biznesowy

Tak pracujemy nad projektem

  • code review

  • mierniki jakości kodu

  • statyczna analiza kodu

  • BDD

  • TDD

  • Continuous Deployment

  • Continuous Integration

  • active monitoring

  • dokumentacja

  • narzędzia do trackowania zadań

  • NFR

  • automatyzacja testów

  • pentesty

  • środowiska testowe

  • testy funkcjonalne

  • testy integracyjne

  • testy jednostkowe

  • testy wydajnościowe

Takie dajemy możliwości rozwoju

  • branżowe platformy e-learningowe

  • budżet rozwojowy

  • czas na rozwój Twoich pomysłów

  • firma wspiera projekty open source

  • konferencje w Polsce

  • mentoring

  • przestrzeń do eksperymentowania

  • szkolenia wewnątrzfirmowe

  • szkolenia zewnętrzne

  • treningi umiejętności miękkich

  • wsparcie merytoryczne od liderów technologicznych

  • wsparcie w przygotowaniu do bycia prelegentem

  • wspieramy wydarzenia dla IT

  • wymiana wiedzy technicznej w firmie

  • Benefity

  • dofinansowanie zajęć sportowych

  • prywatna opieka medyczna

  • dofinansowanie nauki języków

  • dofinansowanie szkoleń i kursów

  • ubezpieczenie na życie

  • możliwość pracy zdalnej

  • elastyczny czas pracy

  • owoce

  • spotkania integracyjne

  • firmowa drużyna sportowa

  • komputer do użytku prywatnego

  • fundusz oszczędnościowo-inwestycyjny

  • brak dress code’u

  • kawa / herbata

  • napoje

  • parking dla pracowników

  • dodatkowe świadczenia socjalne

  • świętowanie urodzin

  • program rekomendacji pracowników

  • możliwość uzyskania uprawnień

  • inicjatywy dobroczynne

  • dodatkowy urlop