Logo Pracuj.pl

Specjalista ds. ryzyka modeli

ING Bank Śląski S.A.O firmie

  • Warszawa
    Warszawa, mazowieckie
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular)
  • rekrutacja zdalna

Technologie, których używamy

Wymagane

  • MS Office (szczególnie excel) w stopniu zaawansowanym

Mile widziane

  • SQL

  • SAS

  • Power BI

  • Python

O projekcie

Zapraszamy do Departamentu Walidacji Modeli na stanowisko Specjalisty ds. ryzyka modeli, które zapewnia wszechstronny rozwój w zakresie znajomości wielu typów modeli stosowanych przez Bank w coraz to nowych obszarach działania naszej organizacji oraz procesu zarządzania ryzykiem tych modeli zarówno na poziomie pojedynczego modelu jaki i zagregowanym, obejmującym różne ich kategorie. Przedmiotowe stanowisko jest też wsparciem dla właścicieli modeli w zakresie dostarczania ogólnych standardów zarządzania modelami w poszczególnych obszarach, szczególnie odnoszących się do identyfikacji, klasyfikacji i kategoryzacji modeli, procesu regularnego monitorowania ich jakości i skuteczności działania oraz oceny ryzyka na poziomie jednostkowym. W zakresie odpowiedzialności tego stanowiska jest też regularne proaktywne wysokiej jakości raportowanie ryzyka modeli w różnych przekrojach i szczegółowości w zależności od szczebla zarządzania - od poziomu kierownictwa jednostki, po poziom dedykowanego komitetu, Zarządu Banku i Rady Nadzorczej. Od osoby na tym stanowisku oczekuje się też zaangażowania w kreowanie nowych miar ryzyka modeli oraz usprawniania procesu zarządzania ryzykiem modeli dla zwiększenia jego efektywności.

Twój zakres obowiązków

  • sporządzanie raportów i analiz na potrzeby identyfikacji i pomiaru ryzyka modeli
  • monitorowanie poziomu ryzyka modeli w ujęciu zagregowanym
  • rozwój narzędzi wspierających sporządzanie oraz automatyzację procesu raportowania
  • dostosowywanie rozwiązań do wymagań polityki zarządzania ryzykiem modeli, przepisów prawa, rekomendacji i zaleceń organów nadzoru
  • określanie wymagań ryzyka modeli do zmian w systemach informatycznych
  • wspieranie uczestników procesu zarządzania ryzykiem modeli poprzez proponowanie oraz wdrażanie rozwiązań usprawniających i zwiększających jego efektywność
  • uczestniczenie w kształtowaniu polityki i standardów zarządzania ryzykiem modeli
  • przygotowywanie informacji wymaganych przez regulatora, audytorów wewnętrznych i zewnętrznych
  • udział w projektach realizowanych w Banku i Grupie ING

Nasze wymagania

  • wykształcenie wyższe z zakresu ekonomii, statystyki, metod ilościowych lub pokrewnych
  • kilkuletnie doświadczenie w pracy z modelami, np. ryzyka kredytowego (IRB/MSSF9/aplikacyjne), ryzyka rynkowego (AML, IRRBB, wyceny), ryzyka operacyjnego (AMA), data science (ML, AI), itp.
  • znajomość procesu zarządzania ryzykiem modeli zgodnie z Rekomendacją W KNF i wytycznymi EBC
  • znajomość MS Office w stopniu zaawansowanym (szczególnie excel i budowa narzędzi na share point)
  • doświadczenie w pracy projektowej lub chęć jej zdobycia
  • samodzielność, odpowiedzialność, inicjatywa i konsekwencja w działaniu
  • kreatywność oraz chęć podejmowania nowych wyzwań
  • znajomość j. angielskiego - poziom B2

  • znajomość SQL, SAS, Power BI, Python lub pokrewnych

Podział czasu pracy

50%

przygotowywanie danych do raportowania i tworzenie raportów

20%

opracowywanie i aktualizacja regulacji

10%

samokształcenie

10%

praca nad poprawą efektywności monitorowania i raportowania

Tak organizujemy naszą pracę

Liczba osób w zespole

4

Benefity

  • prywatna opieka medyczna
  • ubezpieczenie na życie
  • elastyczny czas pracy
  • program emerytalny
  • dofinansowanie wakacji dzieci
  • wyprawka szkolna
  • paczki świąteczne

ING Bank Śląski S.A.

W ING Banku Śląskim liczą się ludzie. Naszym klientom doradzamy uczciwie, mówiąc wprost, a pracowników traktujemy z uznaniem, dając możliwość rozwoju i przestrzeń do realizacji różnorodnych pasji. Dołącz do nas!

Masz pytania? Napisz do nas!

Kandydaci często kontaktują się z nami bezpośrednio. Jeśli chcesz o coś zapytać w związku z tą lub inną rekrutacją, napisz do nas na: [email protected].

Aktualne oferty pracodawcy
Numer referencyjny: AŚ_0068125

Specjalista ds. ryzyka modeli, Warszawa