Oferta pracy

Pracodawca zakończył zbieranie zgłoszeń na tę ofertę

Aktualne oferty pracodawcy

Oferta z szybkim aplikowaniem
co to?

Spedytor międzynarodowy (FTL) / Carrier Sales Representative (FTL)

Coyote Logistics

  • Wagonowa 2, Fabryczna, Wrocław
    Wrocław, dolnośląskie
  • ogłoszenie wygasło ponad miesiąc temu
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular), młodszy specjalista (Junior)
  • praca stacjonarna
  • Praca od zaraz
  • rekrutacja zdalna

Wagonowa 2

Fabryczna

Wrocław

Twój zakres obowiązków

Twoja rola:

Będziesz częścią zespołu wspierającego klientów poprzez dostarczanie optymalnych rozwiązań transportowych. Będziesz zarządzał swoim portfelem przewoźników i pracował nad rozwojem relacji oraz optymalizacją kosztowo-organizacyjną.

Kluczowe zadania:

• Rozbudowa i zarządzenie własną bazą przewoźników

• Monitorowanie jakości i KPI partnerów

• Negocjowanie stawek w horyzoncie któtko- i długoterminowym

• Praca nad rozbudową nowych relacji pod kątem rozwoju firmy w Europie

• Utrzymywanie najwyższego poziomu obsługi klienta wewnętrzego i zewnętrzego

• Rozwiązywanie problemów oraz proaktywne zapobieganie ich powstawaniu

***ENGLISH BELOW***

How You’ll have an Impact:

You will focus on the fast-paced brokerage aspect of our business, helping customers move their inventory in the most cost-effective way by identifying and providing logistics solutions. As you start your sales career with Coyote Logistics, you will create and manage your individual portfolio of accounts through constant communication with carriers.

Essential Functions:

• Create and manage an individual portfolio of accounts

• Determine carrier ability, willingness, and availability to move freight

• Negotiate rates based on market trends

• Develop new capacity for new & existing lanes/regions

• Maintain high service levels with established network of carriers

• Identify and resolve any issues associated with the movement of freight

Nasze wymagania

Kluczowe kompetencja:

• Umiejętność klarownej komunikacji – będziesz komunikował się z przewoźnikami I współpracownikami przez telefon oraz online

• Doświadczenie w organizowaniu międzynarodowego transportu drogowego

• Umiejętność negocjacji

• Zdolność do szybkiego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji

• Dobra organizacja czasu, umiejętność priorytetyzowania zadań

Umiejętności językowe:

• Dobra znajomość j. angielskiego w mowie i piśmie

• Biegła znajomość j. polskiego

Preferowane doświadczenie:

Doświadczenie w transporcie drogowym (przy pracy z przewoźnikami, kierowcami).

Essential Competencies:

• Communication – You will be speaking with carriers over the phone & face to face.

• Experience in international road freight

• Negotiation Skills

• Problem Solving & Decision-making skills

• Organization – Prioritization & time management are key

Language skills:

• Ability to speak and write in English well

• Ability to speak and write in Polish well

Preferred education & experience:

Transportation experience (working with carriers directly).

Mile widziane

  • Doświadczenie w transporcie drogowym (przy pracy z przewoźnikami, kierowcami)

  • Transportation experience (working with carriers directly).

To oferujemy

  • Onsite training and ongoing career development/ learning (LinkedIn Learning, Lean trainings…)

  • Competitive base and variable pay

  • Comprehensive benefits package (Health insurance, pension, Sports membership…)

  • Internal advancement and global opportunities for high performers

  • Diverse and Inclusive environment

  • Opportunities to impact the world around you through our Coyote Cares initiatives & CIT groups

  • Benefity

  • dofinansowanie zajęć sportowych

  • prywatna opieka medyczna

  • ubezpieczenie na życie

  • owoce

  • zniżki na firmowe produkty i usługi

  • spotkania integracyjne

  • gry wideo w pracy

  • kawa / herbata

  • napoje

  • parking dla pracowników

  • strefa relaksu

  • świętowanie urodzin

  • program rekomendacji pracowników

  • inicjatywy dobroczynne

Logistics is at the heart of everything around you. As a leading third-party logistics (3PL) service provider, Coyote plays a crucial role in the global supply chain and delivery of goods across many sectors around the world, which makes us an essential business.

Powered by proprietary technology, smart people, and unrivalled commitment, Coyote’s success revolves around its vision:

We lead. We innovate. We move the world’s freight-forward

Our culture fuels our purpose daily: we eliminate inefficiencies in road transportation. Our people make Coyote what it is, which is why we prime them for career success with training programs, accessible leadership, talent development, and unique workplace perks and benefits.

The dynamic energy of our culture is rooted in relationships. We're better together and value the diverse backgrounds, experiences, and perspectives of each Coyote to enhance collaboration and problem solving between our employees around the world. From day 1 you will learn the ins and outs of our business and industry: Things move fast in logistics and as part of the UPS group you will have access to the resources needed to achieve your goals and get things done - no excuses -.

You are not just part of Coyote; we are all part of something bigger. Our Coyote Cares programs allow us to support our local communities and contribute to the greater good; From raising awareness for the Blue Heart Campaign, a UNDOC initiative fighting against human trafficking, to empowering employees with paid time off to volunteer in different causes.

Przewiń do profilu firmy