Oferta pracy

Treasury Analyst

Grafton Recruitment

  • Kraków

    Kraków, małopolskie
  • ogłoszenie wygasło ponad miesiąc temu
  • umowa o pracę
  • pełny etat
  • specjalista (Mid / Regular), starszy specjalista (Senior)
  • praca hybrydowa
  • rekrutacja zdalna

Rekrutujemy dla

For our Client, new Company on Krakow market wchih is building a SSC structures we are looking for a candidate to position of Treasury Analyst. It is a chance to take part in transition of Financial processes for a new SSC.

Twój zakres obowiązków

  • Cash Management and Banking activities

  • External Treasury liaison with global banking partners

  • Administration and management of global bank accounts multiple banking systems

  • Analyze banking fees and costs

  • Provide backup support to Treasury Manager

  • Support cash forecast and investment strategy

  • Identify, aggregate, analyze and report global currency exposures

  • Administration and management of multiple intercompany loans; schedules, interest, cash flows, limits, controls,

  • Ensure Treasury controls are followed and adjusted as needed

  • Support development of best-in-class Treasury processes and strategies

Wymagania pracodawcy

  • Bachelor’s degree in financial field or Business Administration

  • 2-5 years of Treasury professional experience

  • Fluent knowledge of English

  • Knowledge of cash management, banking industry

  • Financial planning and analysis experience

  • Ability to prioritize and multi-task in fast-paced environment

  • Ability to work independently and as part of a team

  • Well-organized and detail-oriented

  • Very good knowledge of MS Office package

  • Benefity

  • prywatna opieka medyczna

  • ubezpieczenie na życie

  • dodatkowe świadczenia socjalne

  • Possibility to create new company structures, transition process

  • Extensive training package

  • Office in city centre

  • Hybrid model of work

Grafton Recruitment jest międzynarodową agencją doradczą działającą w obszarze HR, zajmującą się rekrutacją specjalistów oraz kadry zarządzającej średniego szczebla. Kompleksowo wspiera projekty typu greenfield, dokonuje analizy planów inwestycyjnych i ekspansji pod kątem potencjału rynku, infrastruktury i zasobów ludzkich. Działa zgodnie z najwyższymi standardami, koncentrując się na efektywności i budowaniu trwałych relacji z firmami i kandydatami. Świadczy usługi w całej Polsce, stacjonarne biura znajdują się w Warszawie Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Łodzi, prowadzi projekty w Trójmieście. W Polsce świadczy usługi od 1997 roku, od 2018 roku jest częścią Gi Group, jednego z globalnych liderów świadczących usługi na rzecz rozwoju rynku pracy. Więcej: www.grafton.pl

Przewiń do profilu firmy