Ta oferta pracy jest nieaktualna od 42 dni. Sprawdź aktualne oferty pracy dla Ciebie

GL with French

  • Łódź, łódzkie
  • Specjalista
  • 2017-08-11

Pracodawca ma prawo zakończyć rekrutację we wcześniejszym terminie.

Randstad Finance specializes in conducting recruitment projects for managerial and specialist positions in financial, controlling and accountancy sector. We focus on sourcing best candidates for financial positions in order to support our Clients representing various branches, including financial services and shared service centres.

For our Client, international company from technology sector, we are looking for:

Nr ref.: 46625
Praca stała
Miejsce pracy: Łódź

Zakres obowiązków:

• Calculation and posting of complex manual business transactions in accordance with local work instructions

• Reconciliation of defined technical GL accounts

• Oversee the correct preparation and calculation of internal recharging to other Group companies

• Completion of domestic VAT and other indirect tax returns as required in line with regulatory and internal tax guidelines

• Conduct ad-hoc reporting and has overall responsibility for audit files for SSC activities

• Perform other duties as agreed with General Ledger Team Lead or as requested by and agreed with key stakeholders.

• Achieve performance objectives agreed with General Ledger Team Lead

• Resolve customer queries/complaints relating to GL processes as specified by relevant SLAs & escalating queries/complaints

• Provide guidance and support to the GL accountant in the delivery of their responsibilities

• For operational topics the senior accountant is a contact person for key internal and external stakeholders.

• Proactive co-operation with other work streams within the SSC in overseeing the end-to-end process chain for all relevant GL processes.

• Propose, evaluate and implement process improvements in collaboration with GL Team Lead

Oczekiwania:

  • 1-2 years experience in General Ledger processes
  • Experience of working within General Ledger process, or other core financial processes, within a complex, large volume environment
  • Good customer service skills
  • Experience of knowledge transfer activity is an advantage
  • SSC experience is an advantage
  • Good working knowledge of SAP financials and Ms Excel
  • Effectively communicate in business English (oral and written skills)
  • Fluent communication skills (oral and written skills) in an additional country specific language (e.g. Italian, Spanish, Portuguese, Dutch) would be beneficial

Oferta:

  • possibility to take part in transition process and setting up processes
  • working in a challenging, complex, international environment

Zgodnie z obowiązującym prawem, Randstad nie pobiera żadnych opłat od kandydatów za udział w procesie rekrutacji.
Sun Sun Sun Sun Sun

Niepoprawne hasło albo email.

Niepoprawne hasło.

Wystąpił błąd podczas logowania.

Niepoprawny link.

  • lub Załóż konto

Załóż konto

Załóż konto, aby łatwiej szukać pracy.

Przepraszamy, podczas rejestracji wystąpił błąd.

Użytkownik o podanym adresie e-mail jest już zarejestrowany.

Przepraszamy, wystąpił błąd podczas tworzenia użytkownika

  • lub Zaloguj się